
Företag
Fler och fler företag intresserar sig för miljöfrågorna. Ett av de områden där det är enklast att miljöanpassa ett företag är inom avfallshanteringen. Stora delar av avfallet är återvinningsbart om det bara sorteras från början.
|
Ett av VafabMiljös grundläggande mål är att minska avfallshanteringens belastning på vår miljö. Detta löser vi genom ett brett utbud av lösningar som exempelvis rötning av bioavfall, säker behandling av farligt avfall, kontrollerad deponering mm.
Vill du veta mer om hur VafabMiljö arbetar med helhetslösningar för företag kan du kontakta vår kundtjänst 021-39 35 20 eller någon av våra säljare. Du kan även läsa mer i broschyren Källsortering företag.
|


|
Miljörapporter för 2009 ligger nu på hemsidan
[2010-06-27] Miljörapporter för 2009 för VafabMiljös samtliga avfallsanläggningar och Återbruk på hemsidan |
Bättre öppettider på Återbruket i Skinnskatteberg
[2010-05-03] Från och med 7 maj är det även öppet på fredagar kl 13-17 på Återbruket i Skinnskatteberg. |
Företag kan beställa via webben
[2009-11-03] Nu kan våra företagskunder som brukar ringa och beställa hämtning av avfall även kontakta oss via webben. |












